-3.2 C
Skopje
четврток, јануари 12, 2023

Макрон: Европа повеќе не е заштитена од проектили и беспилотни летала

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека воената стратегија на Франција до крајот на деценијата ќе биде насочена кон зајакнување на земјата како независна нуклеарна сила.

„Европа повеќе не е заштитена од проектили и беспилотни летала. И ние мора да ја прифатиме оваа реалност“, рече Макрон, говорејќи на носачот на хеликоптери „Диксмуд“, закотвен во медитеранската воена база Тулон, каде што живеат повеќе од 24.000 француски војници.

Претставувајќи го националниот стратешки план на Франција, кој треба да дефинира како ќе изгледа одбраната на земјата во 2030 година, Макрон рече дека руската агресија против Украина може да претходи на пошироките геополитички ривалства и иднината.

„Франција сака да биде независна, почитувана, агилна сила во срцето на Европа со силни врски со НАТО алијансата“, рече Макрон.

Денеска, Макрон треба да ја обиколи најновата француска нуклеарна подморница, Суфрен, пред да се сретне со членовите на француската морнарица подоцна во текот на денот.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img