13.8 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024

Републиканците во САД предупредија дека би можеле да ја прекинат помошта за Украина

Републиканците во САД предупредија дека би можеле да ја прекинат помошта за Украина доколку ја освојат контролата над Конгресот на претстојните избори.

„Посредни избори“ се одржуваат две години по претседателскиот мандат, односно на половина пат од претседателскиот мандат.

Тие ги избираат сите 435 членови на Претставничкиот дом и 35 членови на Сенатот, а изборите годинава ќе се одржат на 8 ноември.

Одговори на неколку клучни прашања за тоа дали изборите можат да влијаат на текот на војната меѓу Украина и Русија, јавува Би-Би-Си.

Украинското Министерство за одбрана објави видео на кое се гледа огнена низа ракети од американско производство кои го осветлуваат ноќното небо додека ја погодуваат целта, додека песната на Металика свири во позадина. Оружјето што Американците им го дадоа на Украинците е модерен ракетен фрлач со повеќе цевки, попознат како Химарс.

САД досега испратија осумнаесет ракетни системи Химарс во Украина како дел од пакетот помош од 52 милијарди долари. Воените експерти и украинската влада велат дека поддршката била клучна за нивната мисија.

„Украинците би биле прегазени без тоа“, рече Марк Кансијен, поранешен полковник на американскиот маринци и експерт за одбрана во Центарот за стратешки и меѓународни студии.

Целиот пакет за поддршка наскоро би можел да биде доведен во прашање бидејќи републиканците изразија загриженост за трошење толку многу пари за Украина додека Американците се борат со зголемените трошоци за живот.

Што велат републиканците за помошта на Украина?

Претходно во октомври, лидерот на малцинството во Претставничкиот дом, Кевин Мекарти, посочи дека Конгресот контролиран од републиканците нема да сака да и напише „бланко чек“ на Украина.

„Мислам дека луѓето ќе бидат погодени од рецесијата и нема да пишуваат бланко чекови за Украина“, изјави тој за „Punchbowl News“.

Во моментов, неговата партија е фаворит да ја преземе контролата врз Долниот дом на Конгресот, кој, според Уставот на САД, ги иницира сите резолуции за трошење. Како претседател, МекКарти ќе одлучува за кои закони ќе се гласа.

Други републиканци изразија слични сомнежи

Сенаторот од Мисури, Џош Хејли, во мај рече дека помагањето на Украина не е во интерес на Америка и дека ѝ дозволува на Европа да ја искористи нивната газливост и да се извлече од неа.

Коментарите ги истакнаа поделбите во партијата, при што поранешниот потпретседател Мајк Пенс остро ја осуди одбраната на Путин и членовите на неговата сопствена партија кои би ги принудиле да се откачат од светот. Со него се согласува и лидерот на републиканците во Сенатот, Мич Меконел, кој ја повика Белата куќа да ја зголеми помошта за Украина. Тој рече дека САД треба да направат повеќе за да и ги обезбедат на Украина потребните алатки за да се спротивстават на руската агресија.

Интересно е што само републиканците, од кои 57 во Претставничкиот дом и 11 во Сенатот, гласаа против пакетот помош од 40 милиони долари за Украина оваа пролет.

Дали САД навистина ќе ја повлечат помошта?

Во Европа расте загриженоста за иднината на војната.

„Ако Америка се повлече, Путин би можел да ја извлече победата од челустите на поразот“, изјави британскиот пратеник Тобијас Елвуд, член на парламентарната комисија за одбрана. Украинските власти и набљудувачите со седиште во САД велат дека помошта веројатно нема значително да се намали, без оглед на исходот од претстојните избори.

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников смета дека помошта нема да биде задржана. Таков впечаток му оставиле и претходните средби со американски претставници, меѓу кои и демократи и републиканци.

„Многу сигнали укажаа дека, без разлика кој е на власт, двопартиската поддршка за Украина ќе продолжи. Верувам дека тоа“, рече Резников. Џон Хербст, кој беше американски амбасадор во Киев помеѓу 2003 и 2006 година, рече дека Мекарти може да биде виновен за заземајќи политички став во корист на неговата партија.

„Нема сомнеж дека на популистичката, Трампова страна на партијата, постои скептицизам за помагање на Украина. Дури и мало непријателство кон Украина и одредена почит кон Путиновата Русија“, рече Хербст.

Тој додаде дека има добри шанси популистичкото крило на партијата во Конгресот да зајакне по изборите, но дали овој притисок ќе доведе до кратења на финансирањето останува отворено прашање. Демократите одговорија на коментарите на МекКарти повторувајќи ја својата поддршка за Украина, иако имаат внатрепартиски бунтовници кои треба да останат во линија. Група левоориентирани демократи го повлекоа писмото во кое се повикува на преговарачко решение за војната во Украина поради обвинувањата дека го поткопуваат претседателот Џо Бајден.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести