5.8 C
Skopje
четврток, февруари 22, 2024

ОН: Ги осудуваме сите инциденти што резултираа со смрт или сериозни повреди на демонстрантите

-Ги осудуваме сите инциденти што резултираа со смрт или сериозни повреди на демонстрантите и повторуваме дека безбедносните сили мора да избегнуваат секаква непотребна или непропорционална употреба на сила против мирните демонстранти. Одговорните мора да сносат последици, изјави портпаролот на ОН во Њујорк.

Обединетите нации ја повикаа иранската Влада во Техеран да ги почитува човековите права, истакнувајќи дека кризата може и треба да се стави под контрола преку дијалог, пренесува ДПА.

Немирите низ Иран беа предизвикани од смртта на 22-годишната Махса Амини. Полицијата за морал ја уапсила поради наводно кршење на исламските правила за облекување. Таа почина во полициски притвор на 16 септември.

Од нејзината смрт, илјадници лица демонстрираат низ целата земја против репресивните мерки на владата и исламскиот систем на владеење. 

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести