5.8 C
Skopje
четврток, февруари 22, 2024

Зеленски: Многу наскоро, на Русија може да и треба нов бран луѓе што ќе ги испрати во војна

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изрази сомнеж во руската најава дека нејзината делумна мобилизација е завршена и најави дека „лошите резултати на руските сили на фронтот значат дека на Москва ќе и требаат повеќе луѓе“.

„Многу наскоро, на Русија може да и треба нов бран луѓе што ќе ги испрати во војна“, рече Зеленски во видео-обраќање, пренесува Ројтерс.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска по средбата со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека се завршени активностите поврзани со делумната мобилизација на 300.000 граѓани во Русија.

Путин изјави дека 41 илјада од 82 илјади војници во Украина се распоредени во борбени единици.

Путин предложи сооднос 50-50 меѓу мобилизираните кои се во борба и оние кои исто така се во зоната на конфликтот, но не директно во борба.

Распоредувањето на Русија од 41.000 слабо обучен борбен персонал во Украина можеби привремено ги зацврсти руските одбранбени линии, иако тие резервисти допрва треба да се соочат со целосниот товар од големата и подготвена украинска контраофанзива.

Распоредувањето не ја зголеми значително руската борбена моќ.

Распоредувањето на дополнителни 110.000 мобилизирани мажи во борбените трупи не треба да го промени текот на војната.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести