11.8 C
Skopje
недела, јануари 22, 2023

Пакет за енергетска поддршка од Европската комисија за регионот ќе биде презентиран следната недела

Пакет за енергетска поддршка од Европската комисија за регионот ќе биде презентиран следната недела во Скопје од претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен, најави вчера министерот за надворешни работи Бујар Османи. Вредноста на пакетот за поддршка, според најавите, е милијарда евра.

Османи бил информиран од еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји за пакетот за енергетска поддршка којшто, како што рече, ќе биде најавен со доаѓањето на претседателката на ЕК следната недела во Скопје, пред се, за надминување на тековните проблеми во однос на снабдувањето со енергија и високите цени за индустријата и домаќинствата.

Османи на средбата со Вархеји се заблагодари за работата на Европската комисија за планот за справување со енергетската криза за сите земји од Западен Балкан, со кој се очекува да се предложат финансиски фондови за адресирање на итните, краткорочни и среднорочни потреби на нашиот регион. Во овој контекст, како што информираше МНР, од страна на Вархеји беше најавен финансиски пакет за регионот, во износ од милијарда евра, за ублажување на ефектите од енергетската криза.

Претходно, на 19. месецов, министерот за економија Крешник Бекшети го потпиша писмото со конкретни барања од државава за помош од Европската комисија за справувањето со последииците од енергетската криза.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img