15.8 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024

Финска ќе гради две нови нуклеарни електрани

Европа се обидува да ја зајакне енергетската безбедност на долг рок и да ги намали трошоците бидејќи Русија го намали снабдувањето со гас ова лето поради санкциите со кои западните земји реагираа на нејзината инвазија на Украина и блокадата на опремата на сервисот Сименс енерџи.

Иднината на испораките преку гасоводот Северен тек 1 потоа беше доведена во прашање поради оштетувањето на цевката при експлозии кои, како што се сомневаат во Европа, беа резултат на саботажа. Намалената понуда на руски гас предизвика скок на цените на берзите за електрична енергија во Европа, па владите почнаа да ги враќаат во употреба електраните на јаглен, кои веќе беа затворени, а тие сè повеќе се потпираат и на нуклеарните централи. .

„Фортум ќе ги испита комерцијалните, технолошките и социјалните, вклучително и политичките, правните и регулаторните услови за малите модуларни реактори (SMR) и конвенционалните големи реактори“, соопшти финската компанија.

Оваа година Финска започна со производство на електрична енергија во првата нова нуклеарна централа во Европа по повеќе од десет години. Се очекува и новата влада во соседна Шведска да претстави план за изградба на нови нуклеарни централи.

„Целите за енергетска независност, безбедно снабдување и неутралност на јаглерод се предизвици со кои се соочува целото наше општество“, рече извршниот потпретседател на Фортум, Сајмон-Ерик Олус. „Сакаме да утврдиме под кои услови можеме да ги постигнеме со производство на нуклеарна енергија, за кое е познато дека е безбедно и не испушта јаглерод диоксид“, изјави Олус.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести