13.8 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Имотот на Нисан во Русија станува државна сопственост!

Официјални лица од јапонскиот производител на автомобили Нисан, објавија дека донеле одлука да го напуштат рускиот пазар. Според нивните проценки, оваа одлука ќе ја чини компанијата загуба од околу 100 милијарди јени или околу 687 милиони американски долари.

Како што соопшти Ројтерс, имотот на Нисан ќе премине во руска државна сопственост.

„Рускиот Нисан го пренесува својот имот на државата. работа која што е од големо значење за индустријата“ навел Министерот за индустрија и трговија Денис Мантуров во официјалното соопштение на Москва.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img