24.8 C
Skopje
недела, септември 3, 2023

Ахмети денеска ќе има нова средба со т.н Огнена група која иницираше реформи во партијата

Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети денеска ќе има нова средба со т.н Огнена група која иницираше реформи во партијата, брифираат партиски членови од Тетово. Средбата треба да се одржи со почеток во 12 часот во седиштето на партијата во тетовска Мала Речица.

-Се очекува на средбата да дојдат дел од главните иницијатори како Муса Џафери, Блерим Беџети, Изет Меџити и други, брифираат од ДУИ.

Ова е втора ваква средба откако во четвртокот, на 29 септември, Ахмети имаше состаноци со ограноците од Чаир и Сарај, а меѓу нив беа и Изет Меџити и Блерим Беџети.

На 24 септември медиумите првпат го објавија писмото со кое функционери на ДУИ, кои се нарекоа „Огнена група“, до раководството на партијата, побараа да запре „војната“ во партијата, а одредени функционери од извршната власт да понесат одговорност.

Меѓу потписниците на тоа писмо се Изет Меџити, пратеник и потпретседател на ДУИ, Блерим Беџети актуелен градоначалник на Сарај, Висар Ганиу градоначалник на Чаир, Мерита Коџаџику пратеничка, Невзат Бејта поранешен министер и градоначалник на Гостивар, Муса Џафери поранешен вицепремиер како и актуелниот заменик-министер за одбрана, Башким Хасани.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img