18.8 C
Skopje
понеделник, јуни 3, 2024

Светскиот БДП годинава ќе биде за 2,8 трилиони долари помал од предвидувањата

Светската економија годинава ќе порасне за три отсто, во согласност со претходните проценки, но активноста забави во втората половина од годината, посочува ОЕЦД, прогнозирајќи стапка на раст од 2,2 отсто за 2023 година, што е за 0,6 процентни поени помала отколку што пресметале во јуни.

Светскиот БДП годинава ќе биде за 2,8 трилиони долари помал од предвидувањата на ОЕЦД што ги покажаа во декември минатата година, пред руско-украинската војна, изразени во однос на паритетот на куповната моќ и цените од 2015 година.

„Глобалната економија ослабе по неиспровоцираната, неоправдана и незаконска агресивна војна на Русија против Украина. Растот на БДП е запрен во многу земји, а економските показатели сигнализираат продолжено забавување“, изјави генералниот секретар на ОЕЦД, Матијас Корман.

Прогнозите се особено песимистички за Европа, која е најдиректно изложена на последиците од руската војна во Украина. ОЕЦД предвидува дека економскиот раст во еврозоната ќе забави од овогодинешните 3,1 отсто на само 0,3 отсто во 2023 година, што значи дека 19-те земји во областа на примената на заедничката европска валута ќе поминат барем дел од годината во рецесија, со два последователни квартали на опаѓачка активност. Во јуни, ОЕЦД прогнозираше раст на активноста за 1,6 отсто за еврозоната во 2023 година.

Германската економија, во зависност од увозот на руски гас, следната година ќе забележи пад на активноста за 0,7 отсто, пресметале тие. Тие на почетокот на летото прогнозираат раст на најголемата европска економија од 1,7 отсто. Во групата на четирите најголеми економии на еврозоната, активноста најсилно би требало да порасне во Шпанија, за 1,6 отсто.

Значително намалена е и прогнозата за САД во следната година, од 1,2 на 0,5 отсто. Оваа година најголемата европска економија би требало да порасне за 1,5 отсто, што е цел процентен поен послаб од летните прогнози.

И кинеската економија треба да порасне оваа година многу послабо од очекуваното досега, за само 3,2 отсто, поради строгите мерки за борба против Ковид 19. Во 2023 година, активноста треба да се забрза до 4,7 отсто.

Тие ја потврдија прогнозата за 6,9 отсто раст на индиската економија оваа година. Во следната година прогнозираат забавување, со прогнозирана стапка на раст од 5,7 отсто.

Војната во Украина значително ги зголеми цените на енергијата и храната, дополнително засилувајќи ги инфлаторните притисоци во период на континуиран силен раст на трошоците за живот ширум светот.

Новите нарушувања во снабдувањето со енергија негативно ќе влијаат на растот и ќе ја поттикнат инфлацијата, особено во Европа каде активноста би можела да падне за дополнителни 1,25 процентни поени, а инфлацијата да се зголеми за 1,5 процентни поени, така што многу земји би можеле да бидат заглавени во рецесија во текот на 2023 година. Иако многу помалку зависни од увезената енергија отколку Европа, САД исто така се движат кон криза бидејќи централната банка ги зголемува каматните стапки за да ја спречи инфлацијата.

И покрај значително влошените изгледи за големите економии, ОЕЦД верува дека централните банки мора уште повеќе да ги зголемат каматните стапки, прогнозирајќи дека тие ќе надминат четири проценти во 2023 година во повеќето земји во групата.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести