5.8 C
Skopje
четврток, јануари 12, 2023

По прогласувањето на делумна мобилизација, рускиот претседател Владимир Путин исчезна од јавниот простор

Наводно, билатералните средби биле однапред снимени, кои прес-службата ги објавува во вистински момент за да се создаде впечаток дека претседателот работи континуирано. Според еден од изворите запознаени со распоредот на Путин, Кремљ планира да ја објави снимката најмалку до следниот четврток, кога претседателот треба да посети голем индустриски регион.

Друг извор вели дека од минатата среда навечер Путин почива „со тело и душа“ во својата резиденција на Валдај во Новгородската област.

Имено, до главната куќа на официјалната резиденција се наоѓа спа комплекс со кал бања и базен. Во овој дел има и терен за хокеј, каде претседателот сака да собира пријатели и да игра хокеј, вели еден од изворите.

Во четвртокот и петокот тој телефонски разговараше со претседателот на Туркменистан и со престолонаследникот на Саудиска Арабија. Исто така во петокот, веб-страницата на Кремљ објави вести за состанок со членовите на Советот за безбедност. Сепак, според извори, ова последното можело да биде и претходно снимено.

Но, најинтересно е што Путин не се појави Z-концертот во строгиот центар на Москва за поддршка на „референдумите“ на окупираните територии на Украина. На прашањето зошто претседателот не дојде таму, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека има работа во Кремљ.

Путин последен пат беше виден во јавноста на 21 септември кога посети техничко училиште и концерт во Велики Новгород. Веднаш по концертот, според извори, започнал прекин во јавните активности на Путин, кој ќе трае најмалку една недела. Во исто време, ТВ каналите продолжуваат да прикажуваат сцени со учество на Путин. Песков, исто така, негираше дека Путин се одмара во неговата резиденција Валдаи.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img