1.8 C
Skopje
сабота, ноември 26, 2022

Македонија нема да ги признае резултатите од референдумоте во украинските области за припојување кон Русија

Македонија нема да ги признае резултатите од референдумоте во украинските области за припојување кон Русија. Тоа го потврди министерот за надворешни работи Бујар Османи кој на прашање дали Македонија ќе ги признае резултатите од референдумите во четири украински региони за приклучување кон Русија, кажа дека Македонија никогаш нема тоа да го направи. 

Тој додаде дека е важно Украина да победи во војната со Русија, која преку манипулативни референдуми сака да си обезбеди алиби за анектирање на украинска територија. 

Важно е Украина да победи во оваа војна, а Република Македонија нема да признае манипулативни референдуми. Тие се манипулативни за да имаат алиби за своеволно анектирање на туѓи територии – кажа Османи на денешниот брифинг за новинарите. 

Референдуми за приклучување кон Русија се одржуваат во регионите Донецк, Луханск, Запорожје и Херсон. 

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img