3.8 C
Skopje
вторник, февруари 20, 2024

Зеленски: Референдумот е многу опасен сигнал од Путин, кој ни кажува дека Путин нема да ја заврши војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека по референдумот во областите на источна Украина веќе нема да бидат можни преговори со рускиот претседател Владимир Путин.

„Референдумот може да доведе до многу трагични ситуации. Луѓето кои нема да се појават на референдумот можат да останат без струја, бидејќи Русите може да им ја прекинат струјата и да им оневозможат нормален живот. Ги тераат луѓето да гласаат, ги фрлаат во зандани. Ги тераат да учествуваат на псевдореферендум“, изјави Зеленски за американската мрежа CBS.

Зеленски додава дека многу мал број луѓе од областите на истокот на Украина ги поддржуваат референдумите.

„Сепак, гледам нови закани кога ќе завршат референдумите. Веќе се подготвени ливчињата. Руската влада може официјално да прогласи дека референдумот е завршен и да ги објави резултатите. Но, после тоа ќе стане невозможно да се продолжат какви било дипломатски преговори со претседателот на Руската Федерација, а тој тоа многу добро го знае. Референдумот е многу опасен сигнал од Путин, кој ни кажува дека Путин нема да ја заврши војната“, додаде Зеленски.

Проруските сили организираат референдуми за приклучување кон Русија во самопрогласените републики Доњецк и Луганск, како и во областите Запорожје и Керсон, од 23 до 27 септември.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести