24.8 C
Skopje
четврток, септември 7, 2023

РЕДОВЕН СЕ*С ЗА ПОДОБРО ЗДРАВЈЕ: Дури 16 придобивки од редовни односи

Го намалува стресот – длабокото дишење за време на сексот го намалува чувството на стрес. Исто така, хормоните за среќа се произведуваат повеќе отколку што е одлично во борбата против анксиозноста и депресијата.

Тој е одлична вежба – калориите се топат, а мускулите се зајакнуваат. Тестостеронот произведен за време на сексот ги прави коските и мускулите посилни.

Го намалува крвниот притисок – гушкањето и сексот се одлични за намалување на крвниот притисок затоа што смируваат.

Го зајакнува имунитетот – редовниот секс ги намалува шансите за заболување од грип и настинка, бидејќи го зајакнува имунитетот. Имено, тогаш се зголемува нивото на имуноглобулин А, антигенот одговорен за борба против болеста.

Придонесува за младешки изглед – сексот три пати неделно може да ве подмлади за десет години.

Срцето е поздраво – како што се топат вишокот килограми за време на сексот, така тој има големо влијание врз срцето и помали се шансите за срцев или мозочен удар.

Ја намалува болката – експертите велат дека сексот ги намалува нивоата на одредени видови на болка. На пример, тие проучувале пациенти со артритис и пациенти кои имале редовен секс, чувствувале помалку болка.

Ја зајакнува довербата и блискоста меѓу партнерите – сексот го зголемува нивото на окситоцин во организмот, хормон одговорен за среќа и љубов кој им помага на партнерите да се зближат.

Шансите за рак се помали – редовната ејакулација ги намалува шансите за развој на рак на простата, велат експертите.

Ги зајакнува мускулите на карлицата – Редовниот секс помага во зајакнување на мускулите на карлицата. Покрај тоа, мочниот меур и цревата ќе работат правилно.

Поздрава простата – ејакулацијата произведува течност што ја произведува простатата, и ако нема секс, таа се задржува, што може да предизвика отекување на простатата, што предизвикува многу проблеми.

Подобар сон – зголемениот пулс се релаксира, а релаксацијата е најдобриот начин да спиете подобро.

Редовен циклус – сексот, наводно, може да влијае на регуларноста на менструалниот циклус, можеби токму затоа што го релаксира и го намалува стресот.

Против еректилна дисфункција – чест секс, а со тоа и поголем број на ерекции, обезбедуваат добар проток на крв низ пенисот, што придонесува за одржување на здравото ткиво.

Долговечност – здраво срце, посилни мускули, подобар проток на кислород низ телото и среќа, се само некои од факторите одговорни за подолг живот.

Спермата станува поздрава – со редовен секс, новите сперматозоиди редовно ги заменуваат старите во тестисите, па затоа квалитетот на спермата е подобар.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img