7.8 C
Skopje
среда, декември 6, 2023

Дали би платиле МИЛИОН ДОЛАРИ ЗА ПИЈАЧКА – Овие се најскапите пијачки во светот !

Виски „ Dalmore 62“ – 215 000 долари.

Овој пијалок е малку мистерија, бидејќи никој навистина не знае од каде потекнува неговото име, ниту процесот на правење на ова виски што го прави толку скапо.

Познато е дека се направени само 12 шишиња од овој пијалок, што игра голема улога во цената. Интересно е што последното познато шише што беше забележано во јавноста, всушност беше купено на аеродромот во Сингапур. Како стигнало таму, никој не знае.

Вино „Romanee-Conti“ од 1945 година – 558 000 долари

Виното стана крал на колекционерски вина, а тоа 1945 година се смета за негова најценета берба.

Во 1945 година се произведени само 600 шишиња, што е исто така значајно затоа што ова беше последната година пред да ги заменат своите лози.

За оваа бројка, виното беше продадено Сотбиевата аукција и го опишаа како „концентрирано и егзотично, со навидум вечна моќ – вино во мир со себе“.

Вотка „Diva“  – еден милион долари

Ако барате нешто сосема поинакво, и навистина не ве интересира вкус или пари, тогаш оваа вотка може да биде вистинскиот избор за вас.

Процесот на тројна филтрација и дава на оваа вотка исклучително висока цена. Прво се филтрира преку мраз, потоа преку нордиски јаглен од бреза и на крај преку песок и скапоцени камења. Покрај тоа, шупливата централна цевка во шишето е исполнета со кристали Сваровски кои можете да ги извадите и да ги користите како што сакате.

Покрај тоа, плаќате милион долари за шише вотка, што најверојатно ќе има ист вкус како и секоја друга вотка со солиден квалитет.

Коњак „Henri IV Dudognon Heritage Cognac Grande Champagne“ – 2 милиони долари

Овој коњак стар е скоро еден век, што му дава астрономска цена. Се разбира, тоа не е единствената причина. Овој пијалок е драгоцен благодарение на наметливото шише во кое се наоѓа – тој е обложен со платина и злато и украсен со 6.500 дијаманти.

Текила „Ley.925“ – 3,5 милиони долари

Оваа текила е направена од чисто сини сокови од агава, ферментирани и стари шест години. Се наоѓа во шише што личи на школка, и е украсено со бело злато, платина и дијаманти. Последното издание беше продадено по оваа рекордна цена во 2006 година.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img