24.8 C
Skopje
среда, јуни 5, 2024

Столтенберг: НАТО ќе ја зголеми помошта за Киев како одговор на руските „лажни“ референдуми

НАТО ќе ја зголеми помошта за Киев како одговор на руските „лажни“ референдуми, Јенс Столтенберг.

„Нашиот одговор, одговорот на НАТО, е да ја зголемиме поддршката“, рече Столтенберг во интервју за Си-Ен-Ен.

Како што рече генералниот секретар на НАТО, најдобриот начин да се стави крај на оваа војна е дополнително зајакнување на Украинците на бојното поле за да можат во одреден момент да постигнат решение што е прифатливо за Украина и кое ќе ја зачува таа земја како суверена, независна нација. во Европа.

„Токму на тоа треба да бидеме подготвени, Русија да ги искористи овие лажни гласови за дополнително да ја ескалира војната во Украина“, рече Столтенберг како одговор на прашањето за можниот исход од референдумот.

Тој додаде дека тие гласови немаат легитимитет и не менуваат ништо.

„Ова е сè уште агресивна војна на Русија против Украина“, рече Столтенберг.

Денеска во 08:00 часот во самопрогласените Доњецк и Лугански народни републики (ДНР и ЛНР), како и во Херсонската област и делови од Запорожјската област во Украина, кои се под контрола на руските сили, ќе се одржат референдуми за пристапување кон започна Руската Федерација.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести