15.8 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024

Сијарто: Унгарија не гледа причина да продолжи со усвојувањето на новиот пакет санкции против Русија

Унгарија за сега не гледа причина да продолжи со усвојувањето на новиот пакет санкции против Русија, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто по разговорот со неговиот руски колега Сергеј Лавров.

– Нашиот став е кристално јасен. Не гледаме рационална причина да се оди на уште еден пакет санкции, особено кога станува збор за енергијата. Енергијата е јасна црвена линија за нас. Не сме подготвени да го принудиме унгарскиот народ да ја плати цената на војната за која тој апсолутно не е одговорен – изјави унгарскиот министер за медиумите.

– Секако, доколку се предложи нацрт, ќе учествуваме во дискусијата, но нема да се согласиме на ништо што е против нашиот национален интерес – додаде унгарскиот министер.

Според него, европската економија „паѓа во рецесија“.

– Мислам дека тоа е целосно спротивно на интересите на Европа и Европејците – нагласи Сијарто.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести