6.8 C
Skopje
вторник, ноември 29, 2022

Естонија: Русите не треба да бегаат од мобилизација, туку да се борат против војна

Русите не треба да бегаат од мобилизација, туку да се борат против војна.

Естонија нема намера да им даде засолниште на Русите кои сакаат да избегнат делумна мобилизација и им предлага да се вклучат во антивоени активности во нивната земја, изјави премиерката Каја Калас.

– Овде прифаќаме украински бегалци од војната. Секој граѓанин е одговорен за постапките на својата земја, а тоа важи и за граѓаните на Русија, затоа не даваме никакво засолниште. Ова не е причина да им се даде засолниште на Русите кои бегаат од земјата. Треба да излезат и да кажат дека се против таа војна – изјави Калас за Си-Ен-Ен.

Естонија, заедно со соседите во балтичкиот регион, претходно ги затвори своите граници за Русите.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img