7.8 C
Skopje
вторник, јануари 17, 2023

Еве кое време од денот е најлошо време за јадење

Според СЗО, ракот е втора водечка причина за смртност. Некои од најчестите видови на рак кај мажите вклучуваат: рак на белите дробови, на простата, на дебелото црево и рак на црниот дроб, додека жените се повеќе склони на канцер на дојка, белите дробови, тироидната жлезда и грлото на матката.

Треба да се каже дека нашиот начинот на живеење и исхрана играат клучна улога кога станува збор за намалување на ризик од  рак. Истражувачите веруваат дека не само што јадеме, туку и кога јадеме мора да се испита.

Според студијата спроведена од истражувачи од Институтот за глобално здравје во Барселона, времето во кое јадеме може да одреди кој е изложен на поголем ризик од развој на рак. Истражувачите откриле дека луѓето кои редовно јадат по девет навечер и не одмараат најмалку два часа по јадење пред да одат на спиење, се изложени на поголем ризик да добијат рак – процентуално тој е 25 проценти.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img