spot_img
5.8 C
Skopje
петок, септември 23, 2022
spot_img

Гебрејезус: Мораме да се надеваме дека можеме и ќе стигнеме до крајот на тунелот и ќе ја оставиме пандемијата зад нас.

„Поминавме две и пол години во долг и мрачен тунел и само што почнуваме да ја гледаме светлината на крајот од тој тунел“, рече Гебрејезус денеска на прес-конференција во Њујорк, каде што учествува на седницата на Генералното собрание на ОН.

„Но, сè уште сме далеку од крајот, а во тунелот сè уште е темно и има бројни пречки на кои би можеле да се сопнеме доколку не бидеме внимателни“, нагласи тој. Неговата изјава се разликува од изјавата на американскиот претседател Џо Бајден, кој во разговорот објавен во неделата рече дека пандемијата во САД е завршена.

Но, Гебрејезус беше пооптимист минатата недела. Денеска се обиде да појасни.

„На прес-конференциите во последните две недели реков дека пандемијата не е завршена, но дека нејзиниот крај е на повидок. И двете се вистинити. Тоа што можеме да го видиме крајот не значи дека сме на крајот од патот.“, истакна тој.

Одговарајќи на прашање за изјавата на Бајден, Марија Ван Керхове, експертски шеф на одделот за управување со епидемијата на корона во СЗО, истакна дека организацијата сака да ја надмине кризата насекаде, признавајќи дека епидемиолошката ситуација може да се разликува во одделни земји.

Гебрејезус потсети дека неделниот број на пријавени смртни случаи во светот продолжува да опаѓа и сега е само десет проценти од најголемиот број смртни случаи во јануари 2021 година. Покрај тоа, во повеќето земји, епидемиолошките мерки се укинати и две третини од светското население се вакцинирани, меѓу кои три четвртини од здравствениот персонал и постарите лица.

„Но, 10.000 смртни случаи неделно се 10.000 премногу. Мораме да се надеваме дека можеме и ќе стигнеме до крајот на тунелот и ќе ја оставиме пандемијата зад нас. Но, сè уште не успеваме во тоа“, заклучил шефот на ОН.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести