24.8 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024

Блинкен: Не можеме да дозволиме Путин да остане неказнет

„Не можеме да дозволиме претседателот Путин да остане неказнет“, вели Блинкен.

„Меѓународниот поредок што нѐ собра овде денес и кој се обидуваме да го зачуваме се распаѓа пред наши очи“, предупреди Блинкен во друштво на неговите колеги во Советот, осудувајќи ја неодамнешната ескалација, особено одржувањето референдум за анексија на територии под руска контрола.

„Фактот што претседателот Путин одлучи токму оваа недела, додека повеќето светски лидери се собраа во ОН, да долее масло на огнот што самиот го запали, го покажува неговиот целосен презир кон Повелбата на Обединетите нации“, рече шефот на американската дипломатија.

Седницата се одржува во присуство на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, но тој за време на говорите на министрите не седна на масата на Советот, туку беше застапуван од неговиот заменик

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести