24.8 C
Skopje
четврток, септември 7, 2023

На лондонската берза цените на нафтата се зголемија по заканата на Путин

На лондонската берза цените на нафтата се зголемија по заканата на Путин

На американските берзи барелот денеска се тргуваше по повисока цена од 1,2 долари, по 85,14 долари. Вчера го затворија тргувањето со загуба од 1,28 долари. Берзите утринава ги потресе изјавата на рускиот претседател дека потпишал указ за делумна мобилизација што почнува во среда. Путин рече дека ги брани руските територии и дека Западот сака да ја уништи Русија.

„Делумната мобилизација е дефинитивно фактор за (ценовниот) раст бидејќи ја зголемува опасноста од продолжена војна во Украина“, рече Виктор Катона од Кплер. На почетокот на руската инвазија на Украина, цената на нафтата достигна највисоко ниво во последните неколку години.

Западните земји воведоа остри санкции кон Русија, па на почетокот на декември во ЕУ стапува на сила ембарго за увоз на руска нафта со бродови, што ќе го намали снабдувањето. Руски Газпром ја прекина испораката на гас за Европа преку гасоводот Северен тек 1 поради, како што тврди, доцнењето на опремата што ја испрати на Сименс енерџи на сервис. Европските лидери тврдат дека Русија го користи плинот како оружје.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img