1.8 C
Skopje
недела, ноември 27, 2022

Кина повика меѓународната заедница да ја спроведе Иницијативата за глобална безбедност

Кина повика меѓународната заедница да ја спроведе Иницијативата за глобална безбедност.

Кинески функционер ја повика меѓународната заедница да ја спроведе Иницијативата за глобална безбедност и да практикува „вистински мултилатерализам“, објави денеска China Media Flu (CMG).

Мултилатерализмот е основен концепт на постојниот меѓународен поредок, ефикасен начин за одржување на мирот и унапредување на развојот, рече функционерот за време на експертскиот панел на 51-та редовна сесија на Советот за човекови права на Обединетите нации.

-САД и некои западни земји фабрикуваа лажни информации за политички цели, се мешаа во внатрешните работи на други земји под изговор за човекови права и злоупотребија принудни еднострани мерки, рече делегатот, додавајќи дека таквото однесување сериозно ги нарушува принципите и целите на Повелба на Обединетите нации.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img