18.8 C
Skopje
понеделник, јуни 3, 2024

Еве зошто на жените им студи повеќе од на мажите

Ако сте надвор и сонцето почне да заоѓа, жените се секогаш оние кои почесто се жалат дека им е студено. Научниците конечно ја решија мистеријата и одговорија на прашањето зошто е тоа така.

Тие веруваат дека жените еволуирале и дека студот го чувствуваат поинтензивно бидејќи ги раздвојува половите и ги спречува конфликтите меѓу паровите. Откриле дека истата особина е присутна кај многу птици и цицачи, при што женките претпочитаат пријатно и топло гнездо или дувло, додека на мажјаците не им пречи зимата.

„Мажите и жените ја чувствуваат температурата поинаку. Оваа разлика не настана за да се расправаме со нашите партнери за греење, туку сосема спротивно. Од гледна точка на еволуцијата, целта е да се принуди парот да се оддалечи од секоја другото малку за сите да уживаат во мир и тишина“, вели д-р Еран Левин од Универзитетот во Тел Авив.

Кај птиците преселници, мажјаците ја поминуваат зимата во постудени области од женките. И женските лилјаци имаат тенденција да се собираат во пријатен агол, додека мажјаците сакаат да се шират во воздушни премини. Кај многу цицачи, мажјаците ја претпочитаат сенката, а женките го претпочитаат сонцето, или мажјаците се искачуваат на врвовите на планините додека женките остануваат во долините.

Студијата, објавена во списанието Глобална екологија и биогеографија, додава дека одвојувањето на мажјаците и жените ја намалува конкуренцијата за ресурси во животната средина и ги држи подалеку мажите кои можат да бидат агресивни и да им се закануваат на бебињата.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести