spot_img
9.8 C
Skopje
четврток, септември 22, 2022
spot_img

Вучиќ: Една западноафриканска земја понуди 600 милиони долари за купување храна

Само една западноафриканска земја понудила 600 милиони долари за купување храна вели Вучиќ.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска зборувал за тешките економските времиња во Европа и како тоа ќе се одрази на Србија.

Според неговите зборови, во Европа, Германија “ќе оди до небо во споредба со другите, а најсилните фигуративно кажано можат да фрлаат пари, притоа веќе имаат потрошено милијарди за да ги спасат своите компании.

– Се повеќе се зборува за недостиг на храна. Се разбира, не можеме да ја продавеме, но тоа зборува каква криза се очекува – додаде тој.
– Само една западноафриканска земја понуди 600 милиони долари за купување храна. Но, таа мора да ја задржиме за себе. Тоа само ви кажувам со какви проблеми се соочува светот – рече Вучиќ.

Рашаваме проблеми и со Македонците затоа што имаат бензинска пумпа што може да произведува струја на гас, па да им дадеме гас. Тоа е 5-7 проценти од зимската потрошувачка на струја – рече тој.

– Чекаме да не известат дали ќе дозволат 100 мегавати струја низ системот. Ова е навистина важна работа бидејќи дополнително би обезбедиле енергија за нашите граѓани.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести