27.8 C
Skopje
среда, јуни 12, 2024

Вучиќ годинешната најава за забрана или одложување на Прајд, ја оправдува со тензии околу Косово

Во исто време, тој тврди дека за него тоа е „периферна тема“ и дека справувањето со тоа му е „наметнато на српскиот народ“, како и оние кои се за парадата, како и оние кои се против , учествуваат во „хибридна војна“ против Србија, пренесоа српските новински агенции Бета и Танјуг.

Тој додаде дека утре во Белград, пред српското Собрание, ќе биде промовирана нова генерација поручници, за кои „не се зборува за тоа, туку треба да се занимаваме со периферни прашања“.

Во одбрана на премиерката Ана Брнабиќ, која во последните денови доби остри критики бидејќи како лезбејка не се залага за ЛГБТИ+ популацијата и одржувањето на Прајд, Вучиќ рече дека не ги разбира оние кои си даваат право да шетаат, туку не дозволуваат тоа да го прават другите, ниту оние од кои е побарано да ја одложат парадата, а не сакаат.

Вучиќ изјави дека се залага за „пристојна Србија“ која ќе ги победи „и екстремните делови, левата и десната страна“. Годинешната најава за забрана или одложување на Прајд, Вучиќ ја оправдува со тензии околу Косово.

Во вторникот српското МВР ја забрани парадата на Европрајд која беше закажана за сабота.

Претставници на ЛГБТИ+ заедницата на својот Инстаграм профил објавија дека официјално им е врачено решение за забрана на парадата, а забраната подоцна ја потврди и МВР. Тие најавија поднесување жалба и на крајот одржување на Прајд.

Причината за забраната е наводно безбедноста, со оглед на тоа што за тој ден е закажан собир на противниците на тој собир и постои опасност од конфликт меѓу двете групи. Еден од организаторите на овогодинешната манифестација, Горан Милетиќ, изјави дека нема причина за забраната и дека всушност е забранета планираната рута на прошетката, а не нејзиното одржување.

Во Србија со денови владее атмосфера на тензија и оспорување на одржувањето на парадата на гордоста, а предничат десничарските активисти и Српската православна црква. До 2010 година, ниту еден обид да се организира Парада на гордоста во Белград не беше успешно завршен.

Првата парада беше организирана во 2001 година, по демократските промени во Србија, но заврши со насилство врз учесниците од навивачи и десничарски групи. Парадата на гордоста за прв пат беше успешно одржана во 2010 година, а потоа и во 2014 година, кога сѐ помина без поголеми инциденти. После тоа, последниве години се одржува парадата на гордоста.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во август ја повика српската влада да дозволи одржување на Прајд. Во понеделникот претставникот на германската влада Свен Леман ја повика Србија да ја олесни поворката и да обезбеди соодветна заштита.

Во вторникот, портпаролот на претставникот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел, ја критикуваше најавата на српската влада и рече дека ЕУ е „разочарана од одлуката“ и повика да се одржи Прајд.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести