-3.2 C
Skopje
четврток, јануари 12, 2023

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и антимакедонската СДС не престануваат со распродавање на историјата

Ковачевски и антимакедонската СДС не престануваат со распродавање на историјата, Комисијата која е плод на договорот со Бугарија договорила заедничко чествување на Гоце, велат од ВМРО-ДПМНЕ.  

Тие потенцираат дека се што Заев најави сега Ковачевски го реализира. 

– Заев и Пендаровски по него го продадоа Делчев, а сега Ковачевски  го официјализира. Договорот, кој требаше да се поништи на референдум е плод на сите негации на Македонија. Со договорот со Бугарија се негира историјата и нашиот идентитет, а тоа станува услов за влез на државата во ЕУ, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ.  

Во соопштението се посочува дека со договорот, буквално мора да се прифатат бугарските гледишта на историјата, ако сака државата да влезе во ЕУ. 

– Првин власта почна со распродавање на светите браќа Кирил и Методиј, па Цар Самоил, па светите Климент и Наум, а сега на ред е и Гоце. 

Потенцираат дека Ковачевски знаеше дека сето ова ќе беше поништено на референдум и затоа избега. Но не може да избега од казната од народот, која доаѓа на избори. 

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img