13.8 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024

Судот во Лос Анџелес досуди 31 милион долари отштета на Ванеса Брајант

Судот во Лос Анџелес досуди 31 милион долари отштета, од кои 16 милиони ѝ се на Ванеса Брајант поради фотографиите направени од спасувачите на местото на несреќата, во која покрај Брајант и Џана загинаа уште седум лица. Вработените во канцеларијата на шерифот и пожарникарите кои дојдоа на местото на несреќата во јануари 2020 година направија фотографии на кои се наоѓаат посмртните останки на легендарниот кошаркар и неговата ќерка Џана.

Ванеса Брајант го тужи округот Лос Анџелес за нарушување на приватноста, откако ги обвини канцеларијата на шерифот и противпожарната служба за споделување грозоморни фотографии. Крис Честер, чија сопруга и ќерка исто така загинаа во несреќата, доби отштета од 15 милиони долари.

Во текот на судењето било утврдено дека спасувачите им ги покажале фотографиите на луѓе кои немаат никаква врска со случајот, вклучително и келнер, а агент на шерифот му ги испратил фотографиите на пријател. Одбраната рече дека фотографиите не се објавени, но Ванеса Брајант и Крис Честер рекоа дека живеат во постојан страв дека во одреден момент ќе бидат објавени на интернет.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести