15.8 C
Skopje
понеделник, февруари 26, 2024

СЗО: Луѓето заразени со мајмунска сипаница мора да ги изолираат своите милениц

Луѓето заразени со мајмунска сипаница мора да ги изолираат своите миленици, изјави претставник на СЗО, откако извештајот го покажа првиот случај на пренесување на вирусот од човек на куче во Франција.

Во извештајот на Лансет претходно оваа недела, француските истражувачи го документираа првиот случај на куче со потврдена инфекција со мајмунски сипаници што може да се пренесе на луѓето.

Претходните епидемии на мајмунски сипаници во САД беа поврзани со преријски миленици, но не беше забележан пренос од човек на животно. Според д-р Розамунд Луис, технички раководител на СЗО за мајмунски сипаници, првото пренесување на вирусот од луѓе на кучиња е новост, но не е за изненадување.

За време на епидемијата во САД, Луис рече дека сите луѓе се заразиле со контакт со овие нови миленичиња што ги добиле од истиот заразен.

Но, во последниот случај, тим од Универзитетот Сорбона во Париз забележал случај на мајмунски сипаници кај двајца мажи од геј популацијата, чиј италијански пес, стар 4 години и без претходни медицински нарушувања, бил позитивен на вирусот.

Кучето, кое спиело со мажите, имало мукокутани лезии (кои ги вклучуваат и типичната кожа и мукозните мембрани), вклучувајќи црвени, нежни грутки со бел гној на абдоменот и анален чир на кожата, 12 дена по почетокот на симптомите на мајмунските сипаници кај двајцата мажи.

Во меѓувреме, американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) исто така ги советува луѓето со мајмунски сипаници да избегнуваат контакт со животни, вклучувајќи ги и нивните миленици, бидејќи заразените животни можат да го пренесат вирусот на луѓето.

„Можно е луѓето кои се заразени да пренесат мајмунски сипаници на животните преку близок контакт, вклучително и галење, галење, гушкање, бакнување, лижење, споделување места за спиење и споделување храна“, забележуваат претставници на ЦДЦ.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести