25.8 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024

Арестович: Русија планира да го нападне Киев на 24 август

Олексиј Арестович, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека Украина се подготвува за руски ракетен напад врз Киев, кој треба да се случи на Денот на независноста кој е на 24 август.

Арестович вели дека ова е акција која има за цел да убие што е можно повеќе цивили

„Во случај на напад, таму ќе им биде многу полошо“, рече Арестовиќ.

Украина ниту ја потврди ниту негираше вмешаноста во серијата неодамнешни експлозии на Крим.

Изминатите неколку часа во ракетните напади во Харков, загинаа најмалку 12 луѓе. При нападите повредени се најмалку 20 луѓе.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести