1.8 C
Skopje
четврток, февруари 22, 2024

Шолц повика на брзо завршување на приемот на Шведска и Финска во НАТО

Германскиот канцелар Олаф Шолц повика на брзо завршување на приемот на Шведска и Финска во НАТО.

„Убеден сум дека сега може да се направи многу брзо“, рече тој во вторникот во Стокхолм по состанокот со шведската премиерка Магдалена Андерсон.

Канцеларот не сакаше да шпекулира за датумот на приемот, но оцени дека преостанатите седум членки на НАТО наскоро ќе го ратификуваат договорот за прием на двете скандинавски земји. Таму директно ја спомна Турција која долго време го блокираше пристапот на Шведска и Финска.

Пред самитот на НАТО во јуни, двете идни членки се согласија да одговорат на приговорите на Анкара за заштитата на курдските активисти, па Турција го отстрани ветото. Според договорот, Турција го повтори своето барање за екстрадиција на осомничени за тероризам. Андерсон рече дека Шведска ќе се држи до договорот со Турција. Таа му се заблагодари на Шолц за поддршката. „Германија беше на наша страна во текот на овој процес и беше меѓу првите што ја ратификуваше нашата апликација за прием“, рече таа.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести