17.8 C
Skopje
среда, јуни 5, 2024

Шолц: Рускиот напад врз Украина е најголемиот предизвик со кој се соочуваат Германија и светот во моментов

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека рускиот напад врз Украина е најголемиот предизвик со кој се соочуваат Германија и светот во моментов.

Шолц ова го изјави на летната прес-конференција која стана годишна традиција на неговата претходничка Ангела Меркел, пренесува Дојче веле.

Тој најави дека Германија ја прекршила својата традиција да не доставува оружје во зоните на конфликтот со тоа што сега го испраќа во Украина за да и помогне во борбата против руските инвазивни сили. „Ќе продолжиме да го правиме тоа и во иднина“, рече Шолц.

Шолц ја заостри претходната изјава дека руската инвазија претставува историска пресвртница, велејќи дека дејствијата на Москва се навраќаат на политичките концепти за агресивно територијално освојување од 19 век.

„Ние во ЕУ одговараме на руската агресија со многу единство и солидарност“, нагласи Шолц, пренесува Ројтерс.

Тој исто така рече дека ќе бидат преземени сите мерки за да се истражат можните злосторства во Украина. Осврнувајќи се на домашните проблеми, германската канцеларка изјави дека неговата влада сака да ги олесни последиците од поскапувањето на енергијата за сите сектори на општеството.

„Ќе има уште еден пакет“, рече тој, осврнувајќи се на мерките што веќе се во сила. Шолц нагласи дека владата ќе направи се за да им помогне особено на луѓето со ниски или средни примања да го надминат овој тежок период. Тој изјави и дека не очекува социјални немири во Германија поради високите цени на енергенсите, додавајќи дека државата тоа ќе го спречи со социјални програми.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести