27.8 C
Skopje
вторник, јуни 4, 2024

СТРАШНО: Арктикот се загрева четири пати побргу од глобалниот просек

Според новото истражување на научниците од Финскиот метеоролошки институт во Хелсинки, арктичкиот регион во последните 43 години се загревал речиси четири пати побрзо од глобалниот просек.

Некои области на Арктичкиот Океан се загреале седум пати побрзо од планетата како целина. Климатските модели досега го прецениле ефектот на таканареченото поларно засилување, според научникот Мики Рантанен.

Минатите студии покажале дека Арктикот се загрева двојно побрзо од другите области, додека работната група на Арктичкиот совет, со седиште во Тромсо, Норвешка, објави во март 2021 година дека зголемувањето на просечната температура на Арктикот помеѓу 1971 и 2019 година изнесува 3,1 степени. Целзиусови, што е околу три пати повеќе од глобалниот просек.

Финските научници ги припишуваат повисоките бројки на силното и постојано затоплување на Арктикот, но и на дефиницијата за Арктикот – целата област која се наоѓа во рамките на Арктичкиот круг, како и на фактот дека тие собирале податоци од 1979 година – годината кога станаа достапни подетални сателитски снимки.

Според научниците, обемот на поларното затоплување е последица на климатските промени предизвикани од човековата активност, како и природните долгорочни климатски флуктуации. Двата фактори силно зајакнаа во текот на изминатите 43 години, велат тие.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести