spot_img
6.8 C
Skopje
петок, септември 23, 2022
spot_img

Стејт департментот: Борбата во близина на нуклеарна централа е опасна и неодговорна

Ова денеска го изјави портпаролот на Стејт департментот.

„Борбата во близина на нуклеарна централа е опасна и неодговорна – и ние продолжуваме да ја повикуваме Русија да ги прекине сите воени операции во или во близина на украинските нуклеарни постројки и да ја врати целосната контрола на Украина и да ги поддржи украинските повици за демилитаризирана зона околу нуклеарната централа. “, рече портпаролот.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш претходно повика на итен прекин на воените активности во близина на објектот, најголемата европска нуклеарна централа.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести