spot_img
6.8 C
Skopje
петок, септември 23, 2022
spot_img

Вучиќ: Од денеска имаме 264,7 милиони кубни метри гас во нашиот магацин

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека се прави се за подготвени да ја дочекаат зимата, истакнувајќи дека вредноста на гасот што Србија го има на пазарот е повеќе од 1,3 милијарди евра и дека се купува во сите земји каде што е можно.

– Од денеска имаме 264,7 милиони кубни метри гас во нашиот магацин и 201 милион кубни метри што ги купивме како дополнителни количини во Унгарија – рече Вучиќ одговарајќи на новинарско прашање за снабдувањето со гас.

Посочи дека до сега не сме можеле да складираме толкав бензин, а се работи за многу пари.

– Ово што денес го имаме и резервите на пазарот кај трговците и посредниците достигнуваат вреднсот од околу 1,3 милијарди евра – рече Вучиќ, напоменувајќи дека сите суми се исплатени.

– Имаме многу пари во гас, а тоа ни дава голема сигурност – потенцира Вучиќ.

Тој рече и дека цената на струјата вртоглаво пораснала, дека во Франција и Германија е над 500 и 600 евра за мегават час и дека ќе ни се одрази катастрофално во текот на зимата.

Што се однесува до јагленот, рече дека на депониите имаат 813.000 тони, а во зима трошат 115.000 тони во еден ден.

Вучиќ објасни дека со дополнителните количини што се вадат, јагленот ќе биде достапен за околу 40 дена, но и дека ќе продолжи да купува секаде каде што ќе може.

Тоа е можно затоа што Србија е во добра финансиска состојба, рече Вучиќ, но истакна и дека тенџерето не е без дно.

– ЕПС и Србијагас се во лоша состојба, но српската држава во целина работи добро. Правиме се за да се подготвиме за зимата и така ќе продолжиме – изјави Вучиќ.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести