3.8 C
Skopje
среда, декември 6, 2023

Трамп: Нема да сведочам пред суд

Доналд Трамп изјави дека по совет на адвокатот, одбил да одговара на прашања во рамките на правата и привилегиите кои на секој граѓанин му ги дава Уставот на САД.

Трамп требаше да биде испрашуван од адвокатите од канцеларијата на јавниот обвинител Летиција Џејмс во Њујорк, како дел од истрагата за тоа дали Организацијата Трамп ги измамила заемодавачите, осигурениците и даночните власти со поднесување на погрешни финансиски извештаи.

Џејмс изјавил дека истрагата открила значајни докази дека организацијата Трамп, која управува со хотели, терени за голф и други недвижнини, ја преценила вредноста на имотот за да добие поволни заеми и ја потценила нивната вредност за да добие даночни олеснувања.

Доналд Трамп претходно го критикуваше сослушувањето во објава на неговата платформа Thruth Social, еден ден пред да треба да сведочи.

„Вечерва во Њујорк. Утре ќе го видиме расистичкиот државен обвинител на Њујорк, за да го продолжи најголемиот лов на вештерки во историјата на САД“, објави Трамп.

Изјавата на поранешниот американски претседател по одбивањето да сведочи е полна со напади врз Џејмс, но завршува со изјавата на поранешниот претседател дека ја изгубил вербата во правосудниот систем – барем во времето на неговиот демократски ривал, претседателот Џо Бајден.

„Еднаш прашав: „Ако сте невин, зошто се повикувате на Петтиот амандман?“. Сега го знам одговорот на тоа прашање. Кога вашето семејство, вашата компанија и сите во вашата орбита ќе станат мета на неоснован, политички мотивиран лов на вештерки, поддржан од адвокати, обвинители и медиуми за лажни вести, немате избор. Ако имаше какви било прашања за упадот на ФБИ – и во мојот дом, Мар-а-Лаго, во понеделникот, само два дена пред ова сведочење, ја избриша сета неизвесност. Апсолутно немам избор бидејќи сегашната администрација и многу обвинители во оваа земја ги изгубија сите морални и етички граници на пристојност“, се вели во објавата на Трамп.

Трамп беше испрашуван за точноста на неговата нето вредност и финансиските извештаи во претходните тужби, што некои советници велат дека е една од причините да одговара на прашања во тековната истрага, пишува Си-Ен-Ен.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img