14.8 C
Skopje
вторник, мај 9, 2023

ОН: Северна Кореја се подготвува за нуклеарна проба

Во доверлив и се уште необјавен извештај на ОН се посочува дека последните месеци се забележани интензивирани активности во подземната севернокорејска нуклеарна инсталација во северниот дел на земјата.

„Работните активности во центарот за нуклеарни тестирања Пунџи-ри укажуваат на тоа дека се вршат подготовки за дополнителни тестирања за развој на нуклеарно оружје“, стои во документот.

Сателитските снимки покажуваат интензивирани градежни активности во локалитетот Пунџи-ри, со обнова на мрежата подземни тунели и делови на капацитетот што беа уништени во 2018 година за време додека се одвиваа преговорите со САД.

Според извештајот на ОН, изминатите месеци се интензивирани и активностите во капацитетот за производство на материјал за фисија во нуклеарната постројка Јонгбјон.

Набљудувачите проценуваат дека бројните тестирања на ракетните системи способни да носат нуклеарни боеви глави спроведени изминатите месеци недвојбено водат кон уште една нуклеарна проба, прва после пет години.

Меѓународната агенција за атомска енергија со месеци наназад укажува на засилени активности во локалитетот Пунџи-ри, каде Северна Кореја во периодот од 2006 до 2017 година изврши шест нуклеарни проби.

Поради националната програма за развој на нуклеарно оружје и засилените тестирања ракети со голем дострел способни да носат нуклеарни боеви глави против властите во Пјонгјанг се наметнати ригорозни санкции. 

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img