1.8 C
Skopje
четврток, февруари 22, 2024

Се планира промена во издавањето туристички визи за руските граѓани

Се планира промена во издавањето туристички визи за руските граѓани, објави Yle.

Финското Министерство за надворешни работи подготвува мерки за кои ќе се разговара на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ на крајот на месецот, изјави шефот на финската дипломатија за споменатото радио.

„Не е доволно Финска сама да донесе таква одлука, туку мора да има исти насоки низ Шенген зоната“, посочи Хаависто. Парламентарците од целиот политички спектар го поддржаа овој потег, забележува Yle, додавајќи дека тоа е производ на руската агресија против Украина која започна во февруари.

Финска ја дели границата со Русија долга 1.340 километри, најдолга од сите земји на ЕУ. Според Yle, до сега руските туристи можеа да влезат во Шенген зоната со автобус или автомобил преку финската граница.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести