spot_img
18.8 C
Skopje
петок, август 5, 2022
spot_img

Ајфон 14 за само 100 долари ќе биде поскап од од неговиот претходник

Како и досега, Епл треба да ја претстави новата генерација на своите смартфони во текот на септември, најдоцна во октомври. Сè уште не е познат точниот датум, но веќе се шират шпекулации за тоа колку би можел да чини Ајфон 14.

Според неодамнешните гласини, цената на основниот модел би можела да биде 899 долари, 100 долари повеќе од Ајфон 13. И сите други модели би биле подеднакво скапи, освен целосно новиот Ајфон 14 Max.

Но, како што пишува Notebookcheck, поради стагнацијата на светскиот пазар и намалувањето на побарувачката, Епл би можел да се одлучи за поинаква тактика и да ја остави цената на минатогодишното ниво, барем за основниот модел.

Можна причина е тоа што се чини дека нема поевтин Ајфон Мини оваа година, поради што зголемувањето на цената на основниот модел може да одложи многу купувачи. Исто така, новиот Ајфон би можел да биде послаб од очекуваното.

Останатите модели од новата серија сепак би требало да бидат поскапи. Значи, Ајфон 14 Про најверојатно ќе чини 1.099 долари, а Ајфон 14 Про Макс околу 1.199 долари.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести