spot_img
21.8 C
Skopje
среда, август 3, 2022
spot_img

Вучиќ: Не можеме да дозволиме албански таблички да влезат во нашата земја бидејќи тоа ќе ја признае независноста на Косово

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва упати јасна порака говорејќи за ситуацијата на Косово и Метохија.

Тој посочи дека е горд на единството што го има со српскиот народ во Косово.

„Нашите луѓе можат да препознаат дека Србија не направи ништо, не направи ниту една грешка и повторно е наша вина“, рече тој.

На прашањето дали ќе оди на разговори во Брисел, тој рече дека ќе оди.

„Ако треба да одам на 18-ти, ќе одам да се уверам дека не сакам, но не очекувам ништо. Наше е да се заштитиме и да го заштитиме нашиот народ“, додаде тој.

На крајот јасно стави до знаење дека „не е ниту Милошевиќ, ниту Тадиќ“.

„Не научив да губам, ниту еден лош збор не ти кажав. Ако продолжат вака, ќе се соочат со друга Србија и друг одговор“, заклучи српскиот претседател Александра Вучиќ во гостувањето на Дневник. на РТС.

-Утре ќе разговарам со Столтенберг. Зборував со многу светски лидери, вклучувајќи го и францускиот претседател“, рече Вучиќ.

„Албин Курти и властите во Приштина презедоа чекори еднострано. Секој пат кога Курти и неговата влада прават потези што водат до немири и тие секогаш повеќе или помалку ја добиваат поддршката од Квинта“, рече тој.

„Не можеме да дозволиме албански таблички да влезат во нашата земја бидејќи тоа ќе ја признае независноста на Косово… Не се во право за регистарските таблички“, рече тој.

„Денеска уапсија Србин кој ни крив, ни крив, превезувал лекови. Ќе речат дека е виновен оти бил на демонстрациите кај барикадите, бидејќи дознаваме што пакуваат“, рече тој и додаде:

„Сите Срби се на барикадите, затоа што се борат, а другите не можат да го разберат тоа. Курти оди кај претставниците на Квинта и вели дека ќе се бори против мафијата и криминалот, против Србите на барикадите. Денеска не користат единици на РОСУ, но специјална разузнавачка единица „наменска група“ со која директно командува Албин Курти, командувал Џавид Тахири, буквално киднапирале Србин, не пријавиле, информирале, немале право на тоа, НАТО морал да реагира, но не го стори тоа“.

„Тогаш Курти оди и вели пред претставниците на Квинта дека ќе се бори против мафијата и криминалот, а сите Срби кои не го признаваат Косово се мафијаши и криминалци“, рече тој.

„Очигледно, некои во регионот мислат дека треба да ја искористат можноста кога има општа хистерија околу Украина и Русија, да ја поврзат Србија со Русија за да следат напади“, рече тој.

„Најлошото сценарио едвај беше избегнато пред две вечери. Се плашам како ќе изгледа“, рече тој.

„Најтешко е да го задржите разумот кога имате работа со будали“, рече Вучиќ.

“Што се однесува до набивање рогови, немам проблем со тоа. Засекогаш ќе клечам и ќе се молам за мир“, рече тој.

Вучиќ додаде дека никогаш нема да дозволи српскиот народ да биде тепан. Како што повтори, тоа никогаш нема да се случи.

„Ќе одам, не ми е тешко, имав потешки работни денови“, одговори тој на прашањето за поканата за Брисел.

„Ова е нивното бебе кое го лулаат 25 години кога терористите станаа легални, легитимни борци, сега така го нарекуваат секој што се противи на теророт на север“, рече претседателот на Србија.

„Горд сум на единството што го имаме со нашиот народ на Косово и Метохија. Нашиот народ може да препознае дека Србија ништо не направила, не направила ниту една грешка и повторно сме виновни. Ако треба да одам на 18. Ќе одам и да не сакав, но не очекувам ништо. Наше е да се заштитиме и да си го заштитиме народот. Не сум ни Милошевиќ ни Тадиќ, не сум научил да губам, не сум рекол Еден грд збор за вас. Ако продолжите вака, ќе се соочите со друга Србија и друг одговор“, рече тој.

Кога станува збор за формирање влада, Вучиќ вели дека е важно тоа да се случи, а во Собранието да дојде нова сила.

-Добро е, додава тој, да се подмлади најодговорната партија.

“Верувам дека успешно ќе ја завршиме работата за формирање Влада, а во интерес на граѓаните на Србија“, заклучи Вучиќ.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести