spot_img
24.8 C
Skopje
недела, јули 31, 2022
spot_img

Курти: Вучиќ е виновен за нередите на Косово

Тој ја потврди информацијата за барикадите и пукањето, а за дејствијата што ги оцени како агресивни изјави дека „во Белград и Рашка биле однапред испланирани и дека им претходеле средби и собири на страв и закани“.

„Косовските агенции за спроведување на законот собираат информации и ја следат ситуацијата“, рече Курти, нагласувајќи дека ќе дејствуваат во одбрана на законитоста и суверенитетот и територијалниот интегритет на Косово. Тој ги повика граѓаните на кои им се обрати на албански јазик, вклучително и текстот што го придружуваше ова обраќање, да ги следат најавите на полицијата и владата и да не дозволат официјалните белградски медиуми да ги дезинформираат, како и секој медиум во Косово што „ свесно им служи или несвесно станува нивен плен“.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести