spot_img
21.8 C
Skopje
сабота, јули 30, 2022
spot_img

Еве зашто Шпанија не го признава Косово

Педро Санчез, премиерот на Шпанија, е во посета на Србија и на Балканот, но ја заобиколува Приштина, како дел од надворешната политика на земјата што ја води.

Косовското знаме беше единственото што не беше истакнато на самитот на Европската унија и Западен Балкан во Словенија во 2021 година, иако Приштина учествуваше на овој настан. Причината за тоа беше Шпанија.

Педро Санчез, премиерот на Шпанија, се согласи да биде присутен на самитот само под услов да не се истакнат карактеристиките на Косово, пишуваа тогаш медиумите.

Шпанија е една од петте земји на Европската унија кои не ја признаа независноста на Косово, а на оваа одлука „одлучно влијаат внатрешните односи“ во најголемата земја во јужна Европа, вели Слободан Самарџиќ, поранешен министер за Косово и Метохија во Владата на Србија.

„Сепаратистичките движења се активни во делови на Шпанија со децении, чија цел е да се осамостои“, објаснува Самарџиќ за Би-Би-Си на српски јазик.

„За да го спречи тоа, Шпанија се обидува да биде доследна во својата надворешна политика и не признава отцепување на делови од територијата во други земји.

Движења за независност во Шпанија постојат во регионите на Баскија, која се наоѓа на северозапад од земјата и Каталонија, која се наоѓа на североистокот на Пиринејскиот Полуостров.

„Двете движења изумреа во последниве години“, вели Драгослав Рашета, истражувач на организацијата Нов трет пат, за Би-Би-Си на српски јазик.

Сепак, врвот на желбата на Каталонија да постигне независност беше пред само пет години, бидејќи во 2017 година беше организиран референдум за отцепување, кој шпанската влада не го призна.

„Затоа прашањето за независноста на Косово е Ахиловата пета на Шпанија, пример за еднострано отцепување на територија што може да биде слаба точка за нив, особено ако го признаат“, додава Рашета.

Педро Санчез, премиерот на Шпанија, во петок, на 29 јули, ќе ја посети Србија, а потоа ќе ја продолжи посетата на другите балкански земји. За време на оваа дипломатска турнеја Санчез ќе го заобиколи Косово.

Косово и Каталонија – има ли сличности?

Според професорот Самарџиќ, шпанската логика е „политички и дипломатски прилично едноставна“.

„Каталонија има голема автономија според шпанскиот устав, исто како што има Косово според уставот на Србија“, објаснува тој.

„Доколку би го признале отцепувањето на Косово, би морале да го признаат и отцепувањето на Каталонија.“

Најголемиот град во Каталонија е Барселона, а регионот се протега од Жирона на север до Тарагона на југот на покраината. Во текот на историјата на Каталонија, имаше неколку насилни и ненасилни обиди да се одвои регионот од Шпанија.

„Шпанските државници со децении се борат против сепаратизмот и многу добро знаат што е за да ја остават нивната надворешна политика да им оди на глава“, вели Самарџиќ.

Каталонското движење за независност, пишува енциклопедијата „Британика“, е основано на крајот на 19 век, но го имал својот најголем подем во претходната деценија.

Бидејќи, се додава, жителите на Каталонија биле незадоволни од тоа како државата управувала со шпанската економија за време и по светската економска криза, која започна во 2008 година.

„Каталонија е богата област и дел од средствата од овој регион одат за финансирање на посиромашните делови на Шпанија“, објаснува Рашета.

„Затоа некои луѓе се лути и не сакаат парите, за кои сметаат дека се нивни, да одат во Мадрид, како главен град на државата, а потоа таму да одлучат што да прават со средствата.“

Врвот во организацијата на движењето беше од 2014 до 2017 година, а резултираше со организирање референдум за независност на територијата на Каталонија.

Една третина од регистрираните гласачи учествуваа на референдумот, а повеќе од 80 отсто од нив гласаа за отцепување.

Референдумот не го призна Шпанија, која веднаш го распушти каталонскиот парламент.

Лидерот на сепаратистите Карлес Пуџдемонт беше уапсен на Сардинија во 2021 година затоа што Шпанија издаде потерница по него и го обвини за организирање на референдумот, кој тие го сметаат за незаконски. Набрзо беше ослободен.

„Неколку години по референдумот движењето згасна“, додаде Рашета.

Електоратот на Каталонија, покажуваат анкетите, е уморен од кризата предизвикана од корона вирусот и војната во Украина.

Додека финансиските причини доминантно влијаеле на движењето кон отцепување на Каталонија, Раше објаснува дека баскискиот регион имал слични тенденции, но од различни причини.

Баскија е регион во Шпанија кој гледа кон Атлантскиот Океан, а најголеми градови се Сан Себастијан и Билбао.

„Баскијците зборуваат различен јазик во споредба со другите жители на Шпанија, а културата е исто така различна“, вели тој.

Во овој дел на Шпанија, во текот на втората половина на 20 век, особено била активна терористичката група ЕТА, која убила полицајци и владини претставници кои не биле за независност на регионот.

Групата е позната и по заплашувањето и убивањето на Баскијците кои отворено не го поддржуваа движењето за независност, додава енциклопедијата „Британика“.

Во текот на 90-тите години на 20 век, движењето прогласи примирје двапати, но во 2008 година тие повторно побараа независност од Шпанија.

Тие се повикаа на примерот на Косово, истата година кога Приштина прогласи независност.

До каде оди ставот на непризнавање?

„Не сме единствените во светот кои не ја признаваме независноста на Косово… Сепак, ние не сме поголем папа од самиот папа, па ако Србија и Косово постигнат договор, ние ќе му се придружиме.“

Вака Жозеп Борел, поранешниот министер за надворешни работи на Шпанија и актуелен висок претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, ја објасни позицијата на Шпанија кон Косово во 2020 година.

Изјавата на Борел истражувачот Драгослав Рашета ја толкува како фактот дека „за Шпанија е многу важно да ја почитува одлуката на Србија за статусот на Косово“.

И Шпанија ги поддржува, додава тој, преговорите меѓу Белград и Приштина, кои се водат под надзор на Брисел.

Премиерот Санчез во јуни 2022 година изјави дека Шпанија е подготвена да прифати визна либерализација за Косово, доколку Европскиот совет сè уште не даде зелено светло за оваа мерка.

„Од сите потези на шпанските власти можеме да заклучиме дека тие би го признале Косово доколку Србија го стори тоа“, додава Рашета.

Кој е Педро Санчез

Санчез е роден во Мадрид во 1972 година, а се приклучил на Социјалистичката партија во 1993 година. Завршил економски и бизнис студии во Мадрид, докторирал во Брисел, а работел во Европскиот парламент

Тој беше шеф на кабинетот на високиот претставник на ОН за Босна за време на конфликтот на Косово во 1999 година, пишува Гардијан.

Тој влезе во историјата на шпанската политика како првиот шпански политичар кој стана премиер бидејќи на неговиот претходник му беше изгласана недоверба во парламентот.

Медиумите го опишуваат како фотогеничен спортист и поранешен кошаркар

Бил ангажиран и како консултант за странски компании, како и економски советник во партијата, а пет години бил и во градскиот совет на Мадрид.

Слободан Самарџиќ, професор на Факултетот за политички науки во Белград, дипломатските потези на Шпанија во односот меѓу Србија и Косово ги нарекува „принципиелни и стратешки конзистентни“.

Тоа ни покажува дека тие се грижат за сопствените национални интереси“, вели Самарџиќ.

Шпанија „со години е под огромен притисок од Европската унија да го признае Косово“, тврди Самарџиќ, кој предава за Европската унија на ФПН.

„Но, тие не сакаат да направат ниту најмал гест за да покажат дека имаат причина да попуштат и да не даваат знаци дека нешто може да биде поинаку“, додава тој.

До пред само две години, Шпанија одбиваше да се појави на настани на кои присуствуваа претставници на Косово.

Затоа некои го гледаат учеството на премиерот Санчез една година подоцна на самитот во Словенија, на кој присуствуваше и Аљбин Курти, премиерот на Косово, без разлика што немаше косовски државни симболи, како чекор напред. во односите.

„Бидејќи прашањето за статусот на Косово не е решено 14 години преку дијалог меѓу Белград и Приштина, верувам дека Шпанија не гледа потреба да се меша посериозно и веќе има традиционално добри односи со Србија“, вели Рашета.

„Но, како земја-членка на ЕУ го поддржува процесот на европска интеграција на Западен Балкан, па верувам дека учествуваше на Самитот.

Четиринаесет години по прогласувањето на независноста, Косово го признаа околу 100 земји. Сепак, точната бројка не е позната.

Приштина наведува бројка од 117 земји, а во Белград велат дека ги има многу помалку.

Меѓу земјите од Европската унија кои не го признаа Косово се Шпанија, Словачка, Кипар, Грција и Романија, а кога станува збор за светските сили тоа се Русија, Кина, Бразил и Индија.

Од 2008 година, Косово стана членка на неколку меѓународни организации, како што се ММФ, Светска банка и ФИФА, но не и Обединетите нации.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести