spot_img
6.8 C
Skopje
сабота, септември 24, 2022
spot_img

Администрацијата на Бајден ќе засади една милијарда дрва во САД

Многу шуми природно се обновуваат по пожарите, но ако пламените јазици беа премногу интензивни, тие можат да остават зад себе разорен пејзаж со децении пред дрвјата повторно да се појават таму.

Американскиот Конгрес минатата година донесе закон со кој и наложува на Шумската служба да засади 1,2 милијарди дрвја во текот на следната деценија, а во април, Бајден ја задолжи истата агенција да ги направи шумите поотпорни во пожешкиот свет.

Во САД годинава во пожарите изгореа 5,6 милиони хектари шума.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести