27.8 C
Skopje
вторник, јуни 4, 2024

Цените на гасот во Европа денеска се зголемија за повеќе од 3,5 отсто

Цените на гасот во Европа денеска се зголемија за повеќе од 3,5 отсто, или над 1.770 долари за 1.000 кубни метри, покажуваат податоците на лондонската берза ICE.

Цената на гасот за испорака во август (фјучр договори) во холандскиот центар ТТФ се зголемила на 1.772 долари за илјада кубни метри, односно на 171 евро за мегават-час (MWh) по тековниот курс на еврото во однос на доларот, пренесува Тасс. , пренесува Блиц повикувајќи се на Танјуг.

Претходниот ден, цената на гасот во Европа паднала за речиси 12 отсто на годишно ниво, откако Канада во текот на викендот ја објавила одлука за враќање на ремонтната турбина за гасоводот Северен тек 1 на германски Сименс.

Испораките на гас преку гасоводот Северен тек 1, кој е главна рута за извоз на руски гас во Европа, беа прекинати на 11 јули на десет дена поради планираното годишно одржување.

Од средината на јуни, искористувањето на максималниот капацитет на тој гасовод бил намален на околу 40 отсто, бидејќи филијалата на Сименс во Канада го одложила враќањето на гасните компресорски единиците по ремонт, поради канадските санкции против Русија.

Транзитната линија низ Украина во моментов е единствената рута за снабдување на земјите од Западна и Централна Европа со руски гас, поради тековните работи на Северен тек 1.

Испораките на гас преку гасоводите Турски и Син ток наменети за Турција и земјите од јужна и југоисточна Европа, додава руската агенција.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести