23.8 C
Skopje
среда, јуни 12, 2024

Вистински хаос настана на Хитроу, летови откажани во последен час

Откажани се 61 лет бидејќи се вели дека аеродромот во западен Лондон не може да прими толку многу патници. Од авиокомпаниите е побарано да не префрлаат патници на алтернативни летови закажани за понеделник.

Дефект во системот за багаж на Терминал 3 доведе до тоа стотици куфери да не беа испорачани во текот на викендот, пренесува Индекс.

Хитроу им се извини на „сите засегнати патници“, но додаде дека „повеќето биле добро услужени“.

Оштетените патници немаат право на обесштетување од авиокомпаниите бидејќи, според официјалната класификација, причините за откажувањето се надвор од нивна контрола.

Бројот на патници кои летале низ Хитроу во првата половина од годината бил 26 милиони, шест пати повеќе отколку во истиот период во 2021 година.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести