spot_img
21.8 C
Skopje
сабота, септември 24, 2022
spot_img

Бајден: Знам дека многу луѓе не се согласуваат со мојата одлука да одам во Саудиска Арабија

„Знам дека многу луѓе не се согласуваат со мојата одлука да одам во Саудиска Арабија. Моите ставови за човековите права се јасни, а основните слободи се секогаш на дневен ред кога патувам, а тие ќе бидат и за време на ова патување“, американскиот претседател се вели во текстот што   го објави Вашингтон пост.

Американскиот претседател во вторник оди во Израел, а в петок во Џеда, Саудиска Арабија.

Мојата работа како претседател е да гарантирам дека земјата е цврста и безбедна, пишува демократскиот претседател, наведувајќи ја потребата да се „спротивставиме“ на Русија, да бидам во „најдобра можна позиција“ во однос на Кина и да обезбедиме „поголема стабилност“ во Блискиот Исток..

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести