spot_img
5.8 C
Skopje
петок, септември 23, 2022
spot_img

Првата група украински војници пристигна на обука во Велика Британија

Првата група украински војници пристигна на обука во Велика Британија, соопшти денеска министерот за одбрана Бен Валас.

Обуката е дел од британската програма која има за цел да обучи до 10.000 нови украински регрути со пакет воена помош од 2,3 милијарди фунти, пишува Гардијан.

„Неодамна, првата ротација на украински војници пристигна во ОК. Овие украински војници ќе посетуваат курсеви засновани на основната воена обука на ОК. Тоа вклучува обука за оган, прва помош на бојното поле, теренска обука, тактики за патроли и запознавање со законите за вооружени конфликти “, се наведува во соопштението на британското Министерство.

За време на посетата на Киев минатиот месец, британскиот премиер Борис Џонсон понуди да започне голема операција со потенцијал за обука до 10.000 украински војници на секои 120 дена, објави Ројтерс.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести