7.8 C
Skopje
среда, декември 6, 2023

Вучиќ: Кога ја ограничуваат потрошувачката на топла вода во Германија, не го прават тоа затоа што се будал

Кога ја ограничуваат потрошувачката на топла вода во Германија, не го прават тоа затоа што се будали. Тоа ни кажува колку тешки времиња се пред нас. Цената на бензинот денес е 1.730 долари, така што не можете да го добиете без 2.100 долари, додека се плаќа посредник, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ.

Вучиќ зборуваше и за цената на нафтата.

– Имаме две нивоа на цени, едното е сурова нафта и падна од 113 на 104, но она што повеќе го следиме е цитатната цена. Цената е повисока поради дизелот и недостатокот на дизел и затоа имаме повеќе проблеми таму. Видовте дека во Хрватска ги затвораат пумпите…Ако е стабилно уште еден ден нема да има поскапување, но, пак велам, не зависи од нас. Немаме сите своја нафта, рече тој.

Како што вели, дополнителен проблем со нафтата е тоа што Србија преработува дизел и бензин, од кои околу 30 отсто одат во Босна и Херцеговина, Бугарија и Романија.

„Моравме да прекинеме седум дена, за да имаме дизел за себе“, вели Вучиќ.

„Сè уште не сме го покачиле гасот, се уште е нереално ниска цената. Мора да работиме, да се снајдеме, секој ден што поминува без несреќи, прекини на струја и слично, се спасени. Секој ден бројам, остануваат уште 9 месеци.. 264 дена… Да видиме дали ќе издржиме без поголеми последици“, додаде претседателот.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img