spot_img
32.8 C
Skopje
петок, јули 1, 2022
spot_img

Мицкоски: Јас и ВМРО – ДПМНЕ во таков процес нема да бидеме соучесници

Јас и ВМРО – ДПМНЕ во таков процес нема да бидеме соучесници. Ќе се бориме за вистината и против ваквиот нокаут во македонската дипломатија, рече претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција.

– Предлог кој е ултиматум за иднината на нашата Македонија, предлог кој е диктат за мегаломански барања и историски аспирации кон Македонија. За таков предлог одговорот е – не благодарам. Предлогот кој е на маса, а Владата го криеше, а до кој дојдовме ние по наши канали, всушност е истиот, кој веќе еднаш беше одбиен, нагласи Мицкоски.

Со жалење морам да констатирам, истакна тој, дека овој предлог ги содржи сите бугарски барања и во делот на историјата, и во делот на јазикот и во делот на идентитетот.

– Прифаќањто на ваквиот предлог подразбира целосно право на Бугарија да менува учебници и да ги пишува согласно бугарскиот диктат, а нашите деца во основното образование да учат според бугарскиот дикатат или нема европска иднина. Прифаќање дека Гоце Делчев, Даме Груев, Јане Сандански и останатите херои и револуционери биле Бугари, дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот. Секој кој како Владата, како Ковачевкси, Османи и Маричиќ, ќе ви кажува нешто поинаку, ви кажувам со сиот мој дигнитет и име,не ја говори вистината или да бидам подиректен ве лаже. Затоа, имаме два документи, два процеси, сменети зборчиња, семантичка инверзија, кои Владата ни ги кажува како успех, изјави Мицкоски.

Тој најави дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се приклучи на иницијативата за протест пред Владата утре во 19 часот.

– Го повикувам целиот народ, без разлика на верата, политичката определба или каква друга припадност да се приклучи во изразувањето на таквото народно незадоволство. Повикувам на обединување и на висока свесност за тешките удари кои оваа влада ги прави на нашата Македонија. Или ќе се каже гласно „не“, или потоа ќе се нема право на приговори. Затоа да излеземе и гласно кажеме „не благодарам“, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести