spot_img
17.8 C
Skopje
вторник, јуни 21, 2022
spot_img

Шолц ја пофали политиката на неговата претходничка Ангела Меркел кон Русија

Германскиот канцелар Олаф Шолц ја пофали политиката на неговата претходничка Ангела Меркел кон Русија, пишува германскиот весник „Велт“.

„Јас сум на страната на мојот претходник и не гледам причина да се сомневам во нејзините одлуки. Политиката на мирен соживот никогаш не може да биде погрешна“, рече политичарот.

Шолц спомена и дека ја поддржува одлуката на Меркел да се спротивстави на влезот на Украина во Северноатлантската алијанса во 2008 година.

„Секоја земја што сака да стане членка мора да ги исполни критериумите за влез во НАТО. Влезот на Украина во блокот не беше на агендата“, нагласи тој.

Претходно, поранешната германска канцеларка Ангела Меркел изјави дека ја смета за точна одлуката што ја донела пред четири години, кога реагираше негативно на идејата за влез на Украина во НАТО.

Читај Следно

10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести