3.8 C
Skopje
сабота, јануари 14, 2023

ММФ ќе ја намали прогнозата по трет пат оваа година

Така, ММФ ќе ја намали прогнозата по трет пат оваа година. Во април тие ја намалија својата прогноза за 2022 година за речиси цел процентен поен, на 3,6 отсто. Истата стапка на раст во моментов се очекува и следната година.

Проценките продолжуваат да покажуваат раст на глобалната активност, но некои земји можеби се на работ на рецесија, изјави портпаролот на ММФ, Гери Рајс.

Очекуваниот пад е резултат на континуираната војна во Украина, флуктуациите на цените на суровините, многу високите цени на храната и енергијата, неочекувано силното забавување на кинеската економија и зголемените каматни стапки во голем број развиени економии. Тој не ги објасни детално изгледите за Кина.

„Сведоци сме на топење на кризата, комбинација на сите овие трендови кои одат во иста насока на конкретизирање на ризикот од забавен раст“, ​​рече портпаролот на ММФ.

„Јасно е дека се случија голем број работи кои би можеле да не охрабрат дополнително да ги намалиме нашите прогнози“, изјави Рајс за новинарите. „Многу настани се случија и сè уште се случуваат со голема брзина откако последен пат ги објавивме прогнозите “, додаде Рајс.

Според редовниот распоред, ММФ треба да објави ажурирани прогнози во средината на јули.

Оваа недела Светска банка ја намали прогнозата за растот на светската економија оваа година за речиси една третина, на 2,9 отсто, укажувајќи на сѐ потешките последици од руската инвазија на Украина. Тие исто така предупредија на тврдоглавото ширење на Ковид-19 и високата инфлација.

На светот му се заканува стагфлација, заклучија тие.

Ден подоцна, Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) ја преполови прогнозата за раст на светската економија на три отсто, предупредувајќи дека Европа се соочува со најлошите последици. Тие сепак, оценуваат дека светската економија треба да избегне стагфлација слична на онаа од 1970-тите.

Читај Следно

spot_img
10,371FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести

spot_img